עומר טל | מעצב פנים

דגמים של בתים, תוכניות ומחוגה

עיצוב בית בשישה שלבים – כך תעשו את זה נכון

בנייה או שיפוץ יכולים להתבצע בצורה יעילה ואפילו כייפית אם עושים את זה נכון. במאמר הזה אביא את סיפור הדרך שיעשה לכם סדר ויסייע לעבור את הפרויקט הבא בשלום.

תהליך העיצוב בשישה צעדים

תוכן עניינים

מבוא

אז החלטתם לעשות את הצעד, להגשים חלום ו.. לבנות. אבל היי, כולם מספרים שפרויקט בניה זה סכנה של פירוק הזוגיות או השותפות. אז מה עושים כדי לצלוח את זה בשלום? פשוט עובדים נכון. פרויקט בניה מורכב מהמון פרטים קטנים וגדולים, ולא תמיד אפשר לעשות צעדים לאחור. יש דברים שמרגע שנקבעו בשטח אי אפשר לשנותם. לכן חשוב מאד לעבוד בצורה מסודרת לפי שלבים. במאמר זה אפרט את דרך העבודה שלי בתקווה שהיא תעזור לכם. בכל שאלה ניתן לפנות אלי ואשמח לעזור. אז קדימה, בואו נתחיל. הנה פרוט השלבים לעיצוב נכון של פרויקט:

 1. היכרות 
 2. מיפוי צרכים 
 3. תכנית תקציבית 
 4. תכניות 
 5. קניות – בחירות – קבלת החלטות 
 6. כניסה לבית 

שלב ראשון: היכרות – מפגש אנושי 

שלב ההיכרות הוא השלב המשמעותי ביותר בתהליך התכנון ועיצוב, מאחר ולעיתים קרובות במהלכו יווצר הבסיס והדלק לתהליך כולו. במפגש הראשון והחשוב אנחנו בוחנים את החיבור ביננו, מעלים באופן חופשי רעיונות עיצוביים וחזון לגבי הבית או המבנה העתידי. 

"בשביל להגיע לנביעת המעיין צריך לחפור" 

האם ניתן לעצב בית ללא היכרות מעמיקה? 

מבחינתי האנשים הם המרכז בתהליך העיצוב מכיוון שבית לא מבטא רק את הטעם והצרכים החומריים של המתגוררים בו, אלא גם את הצרכים הרגשיים שלהם.  לעיתים קרובות עולה צורך כלשהו, לרוב מופשט מאוד: "אני ממש רוצה שתהיה אוירה חמה בבית", "תמיד חלמתי על בית כפרי", "חשוב לי שיהיה עיצוב נקי ומודרני", "כשאני נכנסת הביתה, אני רוצה שיהיה לי נעים".

מדובר בבקשות מוכרות וטבעיות אך עיצוב נקי עבור אדם אחד אינו עיצוב נקי עבור אדם אחר. כך גם לגבי עיצוב כפרי, ומה זאת אווירה נעימה בעצם?

כל אלו, מהווים למעשה את הטעם והצרכים הרגשיים שלכם, שכל כך חשוב לי לתת להם מענה. לא תמיד האדם עצמו ידע לתרגם את הצרכים האלו למבנה הלכה למעשה, וההכרות המעמיקה איתכם תאפשר לי לעזור לתרגם זאת בצורה המדויקת ביותר. 

חלק ניכר מחיינו אנו מבלים בתוך מבנים, בין אם בבית ובין אם במשרד. אין ספק כי הסביבה שבה אנו נמצאים משפיעה עלינו הן ברמה הפיזיולוגית ובוודאי ברמה הרגשית.

לא בכדי חברות גדולות משקיעות סכומי כסף גדולים בעיצוב המשרדים. בנוסף להיבטים האסתטיים ולאג'נדה העיצובית ישנה הבנה כי על מנת שהעבודה תהיה אפקטיבית העובדים צריכים להרגיש בנוח.

כל זה רלונטי על אחת כמה וכמה כאשר אנחנו מדברים על עיצוב הבית שלנו, אותו נשאף לעצב באופן שיהווה עבורנו סביבה נעימה, מכילה וטבעית. 

ככל שאכיר אתכם טוב יותר, אדע לתכנן ולעצב את הבית או המשרד באופן המדויק והתואם ביותר, הן לצרכים הפרקטיים והן לצרכים הרגשיים שלכם. 

כיצד נראה מפגש היכרות?  

מפגש ההיכרות יתנהל באופן חופשי, מבלי שתדרשו להיערך אליו מראש. מדובר בשיח חופשי בו תוכלו לספר את הסיפור שלכם, ובהמשך להניח על השולחן ציפיות, חלומות ופנטזיות לגבי המקום המדובר.

נעסוק בהרכב המשפחתי, בהרגלים ודפוסים, באהבות ובעיסוקים שלכם. לדוגמה דפוסים שקשורים לבישול, אירוח, נקיון, סדר יום, תחביבים וכו'. איני מתיימר להיות פסיכולוג או מטפל. תכנים שלא תרצו לשתף, יישארו איתכם. המטרה שלי היא להכיר אתכם באופן שיעזור לי ולכם להגיע לתוצאה המדויקת ביותר עבורכם, ובדרך גם ליהנות מהתהליך. 

שלב שני: מיפוי צרכים (פרוגרמה) 

מיפוי צרכים הוא המשך ישיר של שלב ההיכרות. בשלב זה נתבונן באופן מעשי על הצרכים שלכם. אותם רצונות שהעלנו באופן תאורטי בשלב ההיכרות, יתורגמו לצרכים, אותם נרצה לממש במסגרת התכנון. 

אני נוהג לחלק את הצרכים לפרקטיים (אחסון, משטחי בישול, אזורי עבודה וכו') ורגשיים (איך אני רוצה להרגיש כשאני נכנס הביתה? איזו אוירה אני רוצה לייצר במשרד, וכו').

על מנת למפות את הצרכים בצורה יעילה ומדויקת, נעלה לרזולוציות גבוהות. לעיתים הן ייראו לכם גבוהות מאוד, אך נסיוני מלמד אותי שעדיף להעמיק בשלב זה עד כמה שניתן, על מנת שלא לפספס צרכים. 

שאלות לדוגמא, אותן נשאל בשלב זה: 

מה אתם עושים כשאתם מתעוררים בבוקר?

מה נוח ומה חסר לכם?

מה אתם עושים כשאתם חוזרים הביתה?

מה כיום מפריע לכם בבית?  

מה אתם אוהבים כיום בבית?  

אתם אוהבים לארח? כיצד אתם מארחים?

מהם הרגלי בישול שלכם? 

כמה ספרים יש לכם?  

כמה נעליים יש לכם ? ואיפה אתם מאכסנים אותם ? האם אתם חולצים אותם בכניסה לבית או מסתובבים עם נעליים בבית? 

איפה הילדים עושים שיעורי בית ? 

מה בתכנון הבית החדש יכול להקל לכם על החיים? 

מה בתכנון הבית החדש יעשה לכם טוב על הלב ? 

האם יש תכניות להרחבת המשפחה? 

כמה שנים אתם חושבים שתגורו בבית הזה ? 

מה יהיו הצרכים שלכם בעוד 10 שנים לדעתכם? 

מה התחביבים/ תחומי עניין שלכם והם יש להם מקום בבית ? 

האם יש טלוויזיה בבית? אם כן, היכן אתם מעדיפים שתהיה ממוקמת? 

היכן אתם אוהבים לאכול, אם בכלל, ארוחות משפחתיות? 

 

זוהי טעימה משאלות רבות בשיחתנו. כאשר נכנסים לפרטים, מגלים צרכים ורצונות שלא חשבנו עליהם. נשב יחד על הצרכים, נמפה אותם ונחשוב על סדר החשיבות שלהם, כך שיתאימו לתכנית התקציבית, אשר מהווה את השלב הבא בתהליך.

חשוב לומר בשלב זה, שלעיתים קיים פער בין הרצונות שלנו לבין התקציב שיש ברשותנו. ככל שנדייק בצרכים, נדרג את מה שחשוב לנו ונהיה ברורים באשר לרצונות שלנו, הסיכוי למקסם את התוצאה אל מול התקציב הקיים גדל. 

 

עד איזו רזולציה צריך להיכנס במיפוי הצרכים ? 

שאלה זו מאוד תלויה בסוג האנשים, השאיפה היא להתחיל בצרכים הבסיסיים ועד הצרכים הקטנים ביותר. מיפוי הצרכים רלוונטי לכל היבטי התכנון, החל משלבי האדריכלות ועד לשלבי בחירת החומרים, תכנון התאורה, תכנון החשמל , וכמובן בתכנון הנגרות והריהוט.   

גיליתי שיש דברים שאנו חושבים שהם מובנים מאליהם, אולם מה שמובן מאליו עבורי אינו מובן מאליו עבור אדם אחר. ולכן אני מגיע עם המון שאלות, שחלקן נשמעות בנאליות. למשל, יהיה אדם שאוהב שההלבשה התחתונה תהיה במקלחת ואדם אחר יעדיף שהיא תמוקם בארון הבגדים. יהיה אדם שזקוק למגבת מחוממת ואחר לא יהיה זקוק לזה. 

האם ניתן לממש את כל הצרכים שלכם ? 

כמובן שיש קשר ישיר והשפעה של הצרכים על התקציב ולהיפך. לא פעם ניתן לענות על חלק גדול מהצרכים באמצעות חשיבה יצירתית ותכנון יעיל וחסכוני. יחד עם זאת היכולת לשים את הדברים על השולחן ולבצע תיעדוף של הצרכים מהווה תיאום ציפויות של הלקוחות בינם לבין עצמם וכמובן ביני לביניכם.  

שלב שלישי: תכנית תקציבית  - הדלק של הפרויקט!

שלב התקציב הוא השלב שנחשב ליותר מאיים בתהליך, אך הוא גם שלב חשוב מאוד, בו נגדיר את הסכומים שאתם מתכננים להשקיע בכל אחד ממרכיבי הפרויקט. ככל שנהיה מדוייקים יותר, כך נבטיח ניצול מקסימלי של התקציב הקיים. 

בשלב זה נבנה תכנית תקציבית שתחלוש על כל מרכיב בתכנית: מעלויות הבנייה על כל מה שהן כוללות דרך מוצרי חשמל, ריהוט, תאורה ועד חברת ההובלה, הנקיון והתמונות שתתלו על הקיר. נשמע מקור לכאב ראש? הרשו לי מעט להרגיע אתכם. בניית תכנית תקציבית מסודרת, על בסיס קובץ מסודר שעליו נשב ביחד, תחסוך כאב ראש ועוגמת נפש בהמשך.   

סוגיית התקציב מעלה לא מעט שאלות ודילמות: עד כמה אתם מוכנים ללכת רחוק עם מימוש החלומות שלכם וגם עד כמה אתם מרסנים את עצמכם תקציבית? על מה אתם מוכנים לוותר? 

למעשה, בניית תכנית תקציבית תאפשר לכם להיכנס לפרויקט באופן מושכל ובתחושת ביטחון.

לעיתים קרובות, במהלך הפרויקט, נרצה להוסיף או לשדרג. החשיפה למגוון של רהיטים, ריצוף, קרמיקה ועוד בחנויות או ברשת היא אדירה, ולעיתים קרובות אני שומע לקוחות שבזמן התהליך רוצים לשדרג רהיט כזה או אחר, ריצוף, מטבח וכו'. זה השלב, שאני ממליץ לחזור לרשימת הצרכים ולתעדוף הראשוני.

לעיתים השדרוג יהיה כדאי והתקציב יאפשר את השינוי. במקרים אחרים – פחות. זאת הסיבה שהבנת הצרכים והמיקוד כל כך חשובים.

"רשימת צרכים מהווה מצפן בעת דילמות שעולות תוך כדי תנועה"

המתכון להצלחה הוא הצמדות לתכנית התקציבית תוך השארת פתח לגמישות מסוימת תוך כדי תנועה, כי זאת דרך החיים. גם את טווח הגמישות הזה, הייתי מנסה לכמת עד כמה שניתן. 

לאחר שסיימנו לתכנן את התכנית התקציבית, נעבור לשלב הבא- התכניות. 

שלב רביעי: תוכניות - 80% תכנון 20% ביצוע 

לאחר שהכרנו, מיפינו את הצרכים ובנינו תכנית תקציבית, הגיע הזמן לממש את הצרכים והרצונות שלנו באשר לעיצוב הבית. כל זאת מתאפשר הודות לתכניות מדוייקות ומקצועיות, שמאגדות בתוכן את ההחלטות, הבחירות והדרישות העיצוביות שלנו.  

ניסיוני מלמד כי מה שלא כתוב בתכניות לא בהכרח מתקיים או שלא מתקיים בצורה מלאה ומדויקת. התכניות מהוות את הדרך היחידה להבטיח שהרצונות שלנו יתממשו. זו גם הדרך היחידה לפתור, במידת הצורך, וויכוחים מול בעלי המקצוע.

"התכניות הן החוזה ביניכם לבעלי המקצוע השונים"

לעיתים קרובות, בעלי המקצוע כלל לא יפגשו ביניהם, אך קיומן של תכניות יאפשרו סנכרון בעבודה ביניהם גם ללא מפגש פיזי.

תכניות טובות הן כאלו שישלבו את כלל הצרכים והמגבלות: התכנית של האדריכל, התקציב, הסיפור של הלקוחות ומכלול שאר המרכיבים. ככל שהן יהיו מפורטות יותר, הן יחסכו לכם זמן, כסף ועצבים. 

מדוע מעצב פנים מכין תכניות אם האדריכל תכנן הכל?

תפקיד האדריכל הינו תכנון הבית בהתאם לתב"ע, הגשת התכניות לאישור ועדת התכנון, הצבת הבית על המגרש, הכנת התכניות בתאום מול מהנדס הקונסטרוקציה, שילוב המערכות השונות, הביוב, כניסה של אור טבעי ועוד ועוד. עם זאת, ברוב המקרים האדריכל לא ייתן את הדעת על פנים הבית, או שייתן את הדעת באופן שטחי יחסית ללא כניסה לפרטים. 

מעצב פנים מתבסס על התכנית האדריכלית, אך אחראי על כל פנים הבית לפרטי פרטים. במידה והעבודה עמי נוצרת עוד טרם מתקבל היתר בנייה, שזה מבחינתכם המצב האידיאלי, אצור קשר עם האדריכל על מנת לוודא שהצרכים שלכם באשר לפנים הבית עולים בקנה אחד עם התכנית האדריכלית. למשל, ניתן לתכנן חדר שירותים נוסף, הנמכת קירות גבס, שינויים בתכנית החשמל נישות מסויימות שלא קיימות בתכנית המקורית ועוד. 

במצבים שהיתר הבנייה כבר ניתן, או במצבים של שיפוץ שהיתר הבנייה כבר קיים, אני מתבסס על התכנית האדריכלית הקיימת. המשמעות היא שלא ניתן לעשות שינויים במעטפת החיצונית של המבנה, ועל כן אני תמיד ממליץ ליצור עמי קשר עוד טרם התקבל היתר.

עם זאת, גם אם העבודה המשותפת שלנו תתחיל לאחר מכן, אסייע לכם להגיע לתוצאה הרצויה מבחינתם על הבסיס הקיים.

איזה סוגי תכניות מעצב פנים מכין ומה משמעות של כל תכנית ? 

תוכנית אדריכלית של פנים המבנה – תוכנית זו היא הבסיס לכל הפרויקט ולכל יתר התכניות. התוכנית מתייחסת לחלוקת החללים בראיה של העמדת ריהוט והבנת זרימת החלל, פרקטיקה. תוכנית זו מתייחסת לכל יתר התכניות באופן מאוד בסיסי.   

תכנית בנייה והריסה (במקרים של שיפוץ) – תכנית זו מפרטת לקבלן מה עליו להרוס ולפרק והיכן עליו לבנות. 

תכנית אינסטלציה – מתייחסת למיקום הברזים השונים בבית, הניקוזים והאסלות. בתכנית זו מפורט אילו סוגי ברזים ימוקמו בכל מקום, כולל המידות והגבהים. על פי תכנית זו יכול האינסטלטור לבצע את כלל עבודת האינסטלציה. 

תכנית העמדת ריהוט – תכנית הכוללת את כלל הריהוט בבית ומיקומו של כל רהיט ורהיט. התכנית מתייחסת באופן ספציפי לרהיטים שיבחרו בפרויקט. בתכנית ילקחו בחשבון משתנים כגון תחושת המרחב בחלל, מידות הרהיטים המתאימות, אזורי אחסון, נישות ועוד. 

תכניות נגרות – מדובר בכלל התכניות של פרטי הנגרות בהזמנה אישית מנגר או מחברת נגרות. תכניות אלו כוללות את המטבח על כל פרטיו, חלוקת הארונות, המגירות, התאים והמשטחים. כמו כן, התייחסות לשילוב תאורה ומוצרי חשמל בתוך פרטי הנגרות, חומרים מהם עשויים הפריטים, סוג העץ, הצבעים ועוד. מדובר בתכניות מפורטות במיוחד אשר מהוות למעשה את תכנית העבודה לנגר או לחברת הנגרות. 

תכנית חשמל ותאורה – התכנית מתייחסת למיקום כלל מוצרי החשמל והתאורה בבית, תוך התבססות על כלל הצרכים שלכם בראיית שאר התכניות (בדגש על תכניות הנגרות והעמדת הריהוט).

תכנית זו תכלול מיקום מדוייק של מפסקים, שקעים ונקודות תאורה. מדובר בתכנית קריטית בעלת השפעות הלכה למעשה על אורח חייכם הן ברמה הפרקטית והן ברמת האוירה שיוצרת התאורה. 

תכנית תקרות – תכנית התקרות מתייחסת לגובה התקרות, שילוב של מערכת המיזוג, התאורה והוילונות וכן שילוב של אלמנטים דקורטיביים בתקרות. התכנית כוללת במידת הצורך גם הנמכות גבס ותקרה אקוסטית. חשוב לציין, כי על מנת לתכנן את תכנית התקרות, יש לבחור את המזגן ואת גופי התאורה השקועים או המשולבים בתקרה לצורך השלמת התכנית. 

תכנית ריצוף – תכנית הריצוף מתוכננת לאחר בחירת הריצוף. תפקידה להנחות את הרצף באיזה אופן להניח את הריצוף. היא מתייחסת, בין השאר, למרחק בין המרצפות וגוון הרובה. מדובר על כלל סוגי הריצוף בפרויקט. 

תכנית פריסת חדרי רחצה – תכנית זו מתייחסת לחיפוי הקירות  בחדרי הרחצה והשירותים במבנה. בדומה לתכנית הריצוף, גם תכנית זו מנחה את הרצף אודות אופן הנחת החיפוי. 

שלב חמישי - קניות

זהו שלב מרגש ומשמעותי. חשוב להיות מכווננים ומדויקים, לעבוד בצמוד לתכניות ולקבל החלטות מושכלות. יחד עם הבניה נקדם את הקניות: בשלב האינסטלציה נרכוש את מה שקשור לאמבטיות, בשלב הריצוף נרכוש ריצוף, בשלב החשמל נרכוש תאורה וכו'.

במקביל עולות דילמות: האם לעבוד עם נגר או עם חברת נגרות, איזה סוג רצפה נכון – אבן או עץ וכו'. את כל השלבים האלה נעבור יחד ונקבל החלטות בהתאם לאופי הפרויקט.

את הקניות עושים בשלבים בהתאם להתקדמות הפרויקט. יש דברים שצריך להזמין הרבה זמן מראש ונדע לעשות זאת בשלב התכנון. יש דברים שצריכים לחכות דוקא לרגע האחרון על מנת למנוע תקלות של התאמת גדלים או צבעים.

הנה רשימת סדר הקניות בצורה כללית:

 1. קניות בסיסיות- חיפויים, ריצופים, כיורים, ברזים, כלים סניטריים (אסלות). 

 2. דלתות, חלונות. 
 3. המתנה כי הפרויקט נבנה. 

 4. שלב הנגרות – מטבח, ארונות, כל יתר תכנית הנגרות. מוצרי החשמל למטבח. 

 5. לקראת השלב הסופי- גופי התאורה והריהוט. 

 6. הלבשת הבית – אמנות, טאפטי, כריות, אקססוריז, וילונות, שטיחים. 

 7. צביעת הבית – בחירת צבעים לפנים הבית. 

"קניות הן שלב מרגש, אך צריך לעשות אותן בשיתוף פעולה, בצלילות דעת ובלי להסתנוור"

שלב שישי: הכניסה לבית

הגענו לשלב האחרון בתהליך העיצוב. שלב כייפי ומרגש, שבו כל ההשקעה, המחשבה והבחירות שלנו באות לידי ביטוי וקורמות עור וגידים.

לאחר תהליך ארוך בא השלב שבו אנחנו נהנים מהתוצאה.

נציב את הרהיטים שבחרתם, נתלה ונציב את פרטי האמנות , את השטיחים והווילונות, ונביא את הפרויקט לסיום ולגימור.

במקרים בהם נבחר להשתמש בריהוט ו/או בפרטי אמנות שכבר קיימים אצלכם, נציב אותם בחלל באופן שיוסיפו, ידגישו וישתלבו בעיצוב הכללי.

לעיתים, שלב "הלבשת המבנה" עשוי לקחת פרק זמן נוסף לאחר הכניסה לבית (תלוי בזמן ובפניות שלכם וכמובן בתקציב). אני אתכם עד גמר הפרויקט.

שתפו:

פייסבוק
טוויטר
פינטרסט
וואטסאפ
אימייל
הדפסה

רשימות נוספות

עומר טל עיצוב פנים דירה במכבים

עיצוב מטבח – 20 מחשבות, טיפים ועצות

המטבח הוא הלב הפועם של הבית. עיצוב מטבח בדרך נכונה יבטיח חוויית חיים טובה ומספקת, מלאת חיות, הנאה וטעם. אבל איך מגיעים לתוצאה שאנחנו מרוצים ממנה? קבלו מדריך שימושי עם עצות, טיפים ודגשים, לכל מה שצריך לשים לב אליו בבואכם לתכנן את מטבח החלומות שלכם.

דגם של בית על תרשים אדריכלי וידיים של עוד בעלי מקצוע בוחנים את העבודה

מעצב פנים – אולר שוייצרי לפרוייקט שלכם

למה לקחת מעצב פנים אם אני יכול לבחור לבד את הספה ואת המנורה? למה צריך איש מקצוע נוסף אם כבר יש לי אדריכל? איך זה ישפיע על החיים שלנו? קראו מידע יקר ערך שיסביר לכם את החשיבות של עבודה עם מעצב או מעצבת פנים, ובאיזה פרויקטים כדאי לשלבם.

פינת אוכל וספריה בסלון

מעצב פנים במודיעין | עומר טל

מדריך למחפשים מעצב פנים במודיעין: מתי כדאי לקחת מעצב ומתי אין צורך? האם ההשקעה שווה ואיך זה יכול לחסוך לנו כסף? אל תתחילו פרויקט חדש לפני שקראתם את זה.

פרויקטים להתרשמות

סלון ענק מואר על ידי ויטרינה של קיר שלם - ספה, שטיח וכורסאות מול מסך. רצפת עץ רחבה.

בית פרטי במכבים

בית פרטי מכבים שיפוץ מאסיבי וכולל לבית ישן שנבנה בתחילת שנות ה-80 במכבים ועבר מהפכה של ממש: שינוי חזיתות הבית והרחבתו, יצירת מרחב שקט, נקי ועדין ויחד

שיפוץ בית פרטי

שיפוץ בית פרטי מכבים מייקאובר של החלל הפנימי על מנת לייצר תחושת חמימות וביתיות. מקום שעושה טוב. מילות מפתח: משפחתיות, אור, אינטימיות, פינוק, קן, חיוך.

דירה במכבים

יחידת דיור מכבים שיפוץ בית במכבים והמרת קומה ליחידת דיור נפרדת.  חיבור בין פנים לחוץ, תחושה של טבע קרוב במרחב עירוני. הושם דגש על החומרים ושימוש

דילוג לתוכן